Zdrowy grill może brzmieć jak oksymoron, ale naprawdę można zdrowo grillować. Tylko trzeba wiedzieć jak ;)
Majówka wielu osobom kojarzy się z wyjazdami nad morze czy w góry, żeby odpocząć od miejskiego zgiełku. Mi natomiast majówka najbardziej kojarzy się z moim rodzinnym domem i grillowaniem.
Jeszcze kiedy byłam mała kompletnie mnie nie interesowało czy:
- grillowanie jest zdrowe czy nie,
- trzeci plaster grillowanej karkówki to nie za dużo,
- smarowanie kilku kromek chleba resztą marynaty zawierającej głównie olej, w której tata przygotowywał kurczaka, a potem zjedzenie ich zgrillowanych to już nie trochę przesada ;)
Raz na jakiś oczywiście warto pozwolić sobie na małe szaleństwa i nie liczenie kawałków karkówki z grilla, kiełbasek, szaszłyków czy pysznych chrupiących zgrillowanych kromek chleba.
Wszystko jest w końcu dla ludzi.
Jednak, jeżeli masz ochotę na częste grillowanie to warto pamiętać o kilku małych trikach. Dzięki temu Twój grill zawsze będzie zdrowy i nie zaszkodzi Twojemu organizmowi i figurze ;)
10 zasad zdrowego grillowania, czyli zdrowy grill w Majówkę lub na lato
1# Wybieraj mięso dobrej jakości, najlepiej chude
Wiem, że nie każdy uwielbia kurczaka czy indyka z grilla. Jedna czy dwie kawałki karkówki albo dwie kiełbaski raz na jakiś czas nie zaszkodzą.
Jednak, jeżeli często grillujesz warto pamiętać o umiarze.
Podczas grillowania wytapiana jest jakaś część tłuszczu (ok. 20%). Jednak, nie jest wytapiany w całości, a samo mięso wieprzowe jest ciężkostrawne. Jest to więc wciąż to spore obciążenie dla naszego układy trawiennego.
Najzdrowiej grillować pierś z kurczaka lub indyka i ryby. Natomiast już trochę mniej kiełbaski z wieprzowiny, żeberka, karkówkę czy kaszankę.
Jednak jeżeli zarzekasz się, że nie chcesz jeść drobiu z grilla to polecam pokombinować z marynatami. Dzięki nim mięso naprawdę może zyskać niezwykły smak, o wiele lepszy niż kawałki karkówki, steku czy kiełbasek ;)
2# Nie kupuj gotowych zamarynowaych kawałków mięsa
Z takimi produktami są 2 problemy.
Po pierwsze, sama marynata jest zazwyczaj pełna konserwantów i ulepszaczy smaku. Takich, które najlepiej omijać szerokim łukiem.
Po drugie, to fakt, że zazwyczaj ostre marynaty „próbują” zatuszować smak mięsa gorszej jakości, które by się nie sprzedało, bo nie jest do końca świeże.
3# Marynaty przygotuj samodzielnie w domu
Marynaty to naprawdę jedna z kluczowych kwestii przy przyrządzaniu mięsa, i na grilla i po prostu do pieczenia czy smażenia w domu. Warto pamiętać, żeby kawałki mięsa zostawić w marynacie na całą noc. Wtedy nią cudownie przejdą i będą bardzo soczyste i aromatyczne.
Łatwe pomysły na marynaty:
- kilka łyżek oliwy, ulubione ziołach, papryka i czosnek granulowany,
- musztardowo-miodowa – 125 ml miody, 4 łyżki musztardy francuskiej gruboziarnistej, 4 łyżki musztardy dijon, 4 łyżki jasnego octu winnego, 2 łyżki oleju,
- pomidorowo-sojowa – 4 łyżki sosu sojowego łagodnego, 2 łyżki przecieru, 1 łyżka oliwy.
Można ich używać ich zarówno do grillowania, jak i do zamarynowania udek na niedzielny obiad ;)
4# Dorzuć na zdrowy grill trochę warzyw
Sezon grillowy to również początek świeżych warzyw, z których można zrobić szaszłyki i zgrillować.
Ja najbardziej lubię robić takie z cebuli, pieczarek, cukinii, papryki i pomidorków koktajlowych. Fajnie wychodzą też z bakłażanami i kolbami kukurydzy.
Wszystkie warzywa polewam 1-2 łyżkami oliwy, doprawiam solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i nadziewam na szaszłyki. Są takie pyszne, że zawsze znikają pierwsze.
5# Do grilla podaj sałatkę, świeże warzywa lub przetwory warzywne
Jeżeli nie masz odpowiednich warzyw do zgrillowania, warto zadbać o to, żeby jakieś witaminy pojawiły się na stole.
Sałatka ze świeżych warzyw z jogurtem czy oliwą. Albo nawet ogórki konserwowe będą idealnie komponować się z mięsem. A dodatkowo sprawią, że nasz posiłek będzie lepiej zbilansowany.
6# Używaj tacek aluminiowych do grillowania
Tacki to mała zapora przed rakotwórczymi związkami, które powstają podczas grillowania.
Niektóre z nich wydzielają się podczas samego grillowania mięsa. Takich niestety ciężko uniknąć.
Jednak, są też takie, które wydzielają się, gdy tłuszcz spada na rozżarzone kawałki węgla. Warto więc chociaż spróbować zminimalizować liczbę toksycznych substancji powstających podczas grillowania.
7# Do rozpalenia grilla użyj brykietu lub węgla drzewnego, które nie zawierają żywicy
Żywica podczas spalania wydziela toksyczne związki. Należy więc uważać, żeby węgiel, którego używasz jej nie zawierał.
Z tego powodu nie korzystaj z podpałki (chyba, że specjalnej naturalnej, która nie wydziela szkodliwych substancji) ani kartonów czy gazet. Podpałka niestety zawiera wiele chemicznych substancji .
Bardzo ważne jest też dobre rozpalenie grilla, która trwa czasem nawet 40-50 minut. Grillowanie najlepiej zacząć, gdy na brykiecie pojawi się cienka warstwa popiołu.
8# Bądź cierpliwy przy grillowaniu
Podczas grillowania trzeba pamiętać, żeby się nie spieszyć.
Półsurowe kawałki mięsa nie będą smaczne ani dobre dla naszego organizmu. Warto więc poczekać, aż mięso będzie dobrze wypieczone.
Jeżeli jesteś niecierpliwy najlepiej pokroić mięso na mniejsze kawałki, bo o wiele szybciej się zrobi. Dla sprawdzenia warto nakłuć sos drewnianym patyczkiem – jeżeli wycieka z niego jasny przezroczysty sos mięso jest gotowe.
9# Nie przypalaj mięsa
Niedogrillowanie mięsa to jeden problem. Jednak, warto też nie przesadzać w drugą stronę.
Przypalone, zwęglone kawałki mięsa nie są ani smaczne ani zdrowe. Przez spalenie wzrasta jeszcze liczba toksycznych związków.
10# Do grilla podawaj zdrowe napoje
Wiem, że większości Polaków grill kojarzy się też z piwem. A najlepiej smakuje obok ugrillowanej karkówki lub kiełbaski.
Samo zamarynowanie mięsa w piwie sprawia, że podczas grillowania powstaje w nim mniej rakotwórczych substancji (co zostało udowodnione naukowo). Jednak, picie kilku piw do grilla jest już średnio zdrowym pomysłem.
Piwo czy słodkie napoje (na przykład gazowane) dodatkowo podbijają kaloryczność posiłku i wcale nie zaspokajają pragnienia. Woda z miętą jest tutaj o wiele lepszym pomysłem, a dodatkowo bezkalorycznym, orzeźwiającym i poprawiającym trawienie :)
Myślę, że takie te 10 zasad w zupełności wystarczą, żeby wyszedł Ci zdrowy grill.
Oczywiście – jeśli masz ochotę na tłusty i wielki grilla z piwem, chipsami i innymi przekąskami,to od jednego nic złego się nie wydarzy.
Jednak, zapewniam, że zdrowy grill jest równie smaczny i przyjemny. A dodatkowo nasze ciało i zdrowie na pewno nam za niego bardziej podziękują ;)
1 komentarz
Mój brat kiedy z nami mieszkał kilka razy zrobił grilla – kiełbaski. Nie jadłam. Sąsiedzi co rusz się grillują, ludzie robią w tym kierunku zakupy – zazwyczaj kiełbasa. U mnie w mieście ufają temu co sprawdzone ale gotowe marynowane produkty kuszą ze sklepowych półek.