Pieczone warzywa korzeniowe to przepis, który ułatwi Ci sezonowe jedzenie w trakcie zimniejszych miesięcy. Jeżeli chcesz przeczytać dlaczego warto jeść sezonowo, zapraszam tutaj.
Pomidory, ogórki, papryki to pyszne i bardzo popularne warzywa, które w trakcie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny są drogie i niesezonowe.
Wiem, że są one dużo łatwiejsze do zjedzenia niż warzywa korzeniowe. Nie musi być przy nich wiele pracy – wystarczy wrzucić kilka plasterków pomidora na kanapki albo do sałatki i już.
Natomiast jeśli chodzi o warzywa korzeniowe jak seler, marchewki, pietruszka, rzepa czy buraki, jest już trudniej. Choć jeszcze surowa marchewka jest dość popularną przekąską, tak mam wrażenie, że często nie ma się łatwego pomysłu na coś smacznego z selera czy pietruszki.
Zdecydowanie najłatwiejszy sposób to wysmarowanie warzyw oliwą i upieczenie ich w piekarniku. To świetny sposób i warto poświęcić pół godziny na przygotowanie w ten sposób warzyw w weekend, żeby móc potem w tygodniu dodawać je do różnych potraw lub jeść jako dostawkę.
I właśnie w tym duchu mam dzisiaj dla Ciebie wyjątkowy przepis na warzywa korzeniowe, które powtarzałam w tym roku już kilkukrotnie i zamierzam jeszcze nie raz.
Pieczone warzywa korzeniowe pieczone to przepis, który każdy powinien znać
Ten przepis na pieczone warzywa korzeniowe jest łatwy, ale ciut czasochłonny ze względu na konieczność krojenia warzyw. Polecam jednak patrzeć na to jako na trening krojenia.
Ja sama ten patent na warzywa podpatrzyłam właśnie na kursie krojenia nożem. Spędziłam tam 4 godziny krojąc buraka w idealną małą kosteczkę techniką brunoise, marchewki w cienkie paseczki julienne, czy ziemniaki w kostkę, siekając cebulę, robiąc chiffonade z listków bazylii czy filetując pomarańczę. Było to męczące dla rąk doświadczenie, ale też wzbogacajace i inspirujące.
Pamiętam, że na tym kursie prowadzący powiedział, że ma nadzieję, że będziemy się bawić tymi metodami. I że każde warzywo będziemy próbowali kroić trochę inaczej. I kiedy mam czas to naprawdę to robię. A jak się włączy jakiś podcast czy muzykę w tle to naprawdę relaksujące zajęcie. Jednak, polecam uzbroić się w porządny nóż!
Takie pieczone warzywa korzeniowe natomiast to świetny przepis, żeby poćwiczyć. To ile czasu zajmie krojenie zależy od tego jakiej porcji warzyw użyjesz i ilu rodzajów. Podstawowy przepis, który podaję poniżej, zajmuje ok. 30-40 minut, a resztę robi za nas piekarnik.
Jednak, polecam kombinować z miksem warzyw. Ja akurat miałam tylko buraki, seler i marchewkę pod ręką. Można jednak dorzucić też korzeń pietruszki, ziemniaki, topinambur, kalarepę, rzepę czy nawet jabłko dla uzyskania większej słodyczy.
Warzywa z piekarnika idealne na obiad lub jako fit kolacja
Takie warzywa z piekarnika świetnie nadają się jako warzywny dodatek do obiadu, ale same w sobie mogą stanowić danie. Wtedy warto podać je z jajkiem sadzonym, serem feta i pieczywem. Bardzo pasują też do serka wiejskiego lub nawet pokruszonego wędzonego twarogu. Polecam kombinować.
Dodatkowo, takie warzywa przygotowane w weekend ułatwiają wszelkie obiady i kolacje w tygodniu. Ja sama, kiedy wracam z pracy, nie zawsze mam ochotę czekać godzinę na jedzenie. Wtedy łatwo sięgnąć po szybkie i łatwe dodatki jak, wspomniane już, niesezonowe pomidory czy paprykę. A kiedy czekają na nas w lodówce takie właśnie już przygotowane warzywa, to łatwiej jeść sezonowo i tanio. Bardzo polecam ten przepis i zapraszam :)
SKŁADNIKI
- 4 duże buraki (ok. 900-1000 g)
- 1 seler (ok. 500 g)
- 2 marchewki (ok. 200 g)
- kawałek pora (ok. 5 cm)
- 50 ml sosu worcestershire
- 25 ml oleju roślinnego lub oliwy (2-3 łyżki)
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki pieprzu
PRZYGOTOWANIE
- Buraki i seler obieramy i kroimy w kosteczkę (polecam użyć rękawiczek, bo będzie trudno potem domyć ręce ;)).
- Marchewki również obieramy i kroimy 2 grube paski. Pora siekamy w półksiężyce.
- Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni.
- Wszystkie warzywa wrzucamy do dużej miski. Dodajemy sos worcestershire, olej, sól i pieprz (możemy też wcześniej zmieszać je w osobnej miseczce). Mieszamy bardzo dokładnie, żeby mieszanka pokryła wszystkie warzywa.
- Przekladamy do naczynia żaroodpornego. Przykrywamy pokrywką i pieczemy godzinę. Jeśli chcesz zarumienić warzywa z wierchu możesz zdjąć pokrywkę 10-15 minut przed końcem pieczenia.
- Podajemy jako warzywna dostawka do obiadu lub jako samodzielne danie. Smacznego :)