Najłatwiejszy fit falafel bez smażenia, czyli gofrowy falafel to wyjątkowe danie. O mojej miłości do gofrów wspominałam Wam już kilkukrotnie. Wie o niej też moja cała rodzina, przyjaciele i znajomi z pracy.
Choć pierwsze skojarzenie wszystkich z goframi to gruby cieplutki gofr z górą bitej śmietany i polewą jedzony na plaży w Sopocie, to ja już doszłam do punktu, w którym gofry z niczym mi się nie kojarzą. Okazuje się bowiem, że można zrobić tyle różnych rodzajów gofrów, że codziennie można by jeść inne. Dla mnie to zawsze super motywacją do tworzenia nowych przepisów ;).
Jak się okazuje, gofrem może być nawet falafel. W moim odczuciu jest to najłatwiejsza zdrowa i fit metoda na przygotowanie tego arabskiego specjału.
Najłatwiejszy fit falafel bez smażenia równie smaczny co tradycyjny

Oczywiście nie będę tutaj pisać, że tradycyjny falafel smażony w głębokim tłuszczy jest zły. Bo nie jest. I jest przepyszny! Jednak nie jest to rodzaj potrawy, którą należałoby jeść codziennie. Smażenie w głębokim tłuszczu bowiem sprawia, że nie jest to najzdrowszy wybór.
I tutaj przychodzi najłatwiejszy fit falafel, czyli gofrowy falafel. Można go jeść codziennie, jest łatwy, zdrowy i przepyszny. A najlepiej smakuje z domowym hummusem. Zapraszam :-)

SKŁADNIKI
- 200 g suchej ciecierzycy
- 2 łyżki mąki z ciecierzycy (ok. 30-35 g)
- 1 płaska łyżeczka granulowanego czosnku
- 1 płaska łyżeczka suszonej natki pietruszki
- 1/2 łyżeczki suszonej kolendry
- 1 łyżeczka zmielonego kuminu
- 1/4 łyżeczki ostrej papryki
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 3/4 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 3-4 łyżki oleju
PRZYGOTOWANIE
- Ciecierzycę zalewamy obficie zimną wodą i odstawiamy na całą noc.
- Następnego dnia mielimy w maszynce do mielenia mięsa lub miksujemy blenderem z ostrzami w kształcie litery S. Dodajemy mąkę, przyprawy i olej. Dokładnie mieszamy. Odstawiamy do lodówki na minimum godzinę.
- Po tym czasie rozgrzewamy porządnie gofrownicę.
- Za pomocą łyżki nabieramy porcje ciasta (1 porcja to 1 duża łyżka) i formujemy płaskie kulki, które układamy na gofrownicy. Zamykamy i smażymy falafele ok. 4-6 minut, aż będą chrupiące z zewnątrz i będą odchodziły lekko od gofrownicy.
- Podajemy z sosem tzatziki, hummusem, sosem czosnkowym lub pomidorowym. Smacznego :)


2 komentarze
To się nie klei do blach, że zapytam? Mam gofrownicę i to podobno niezłą, ale jakoś nie mam szczęścia do czegokolwiek poza prostym gofrem.
Nie, ciasto do falafeli jest dość tłuste, więc nigdy nie miałam problemu z przywieraniem. Dla pewności można jeszcze dodatkowo natłuścić gofrownicę :) I warto też nie przesadzać z ilością na porcję – w standardowej gofrownicy lepiej usmażyć 2-4 falafele niż 1 duży.