fbpx

Co jeść na kolację w lato – 15 pomysłów najlepsze i najłatwiejsze sezonowe dania

by Kucharka w baletkach

Kolacja wydaje mi się najbardziej problematycznym posiłkiem w ciągu dnia, co widać po tym jak często wchodzicie we wpis co jeść na kolację albo w co jeść na wegańską kolację, gdzie już pokazywałam Wam wiele przesmacznych, łatwych i zdrowych kolacji.

Przygotowałam więc dla Was trzecią już odsłonę wpisu, co jeść na kolację w lato, skupiając się tym razem na przecudownym letnim sezonie, kiedy nie wiadomo, za które warzywa i owoce się zabrać (ja jak się obkupię to potem się stresuję, że coś mi się zepsuje zanim zdążę zjeść i 2 dni po zakupach jestem zestresowana, bo nienawidzę wyrzucać jedzenia. Ale po tych 2 dniach okazuje się, że moje zdolności pochłaniania jedzenia są na dość dobrym poziomie ;-)).

Starałam się wybrać dość różnorodne propozycje, więc mamy dania na zimno (w końcu lato ;-)), ale nie mogłam powstrzymać się przed dodaniem kilku na ciepło (zupy kremy z letnich warzyw to mistrzostwo!) czy propozycji, które są pyszne zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Skupiłam się na chyba najbardziej wyróżniających się teraz na targach warzywach, czyli mamy kolacje z bobem, fasolką szparagową, kalafiorem i truskawkami (bo przecież czasem kolacje mogą być na słodko ;-)). Mam nadzieję, że te przepyszne i zdrowe kolacje wpadną Wam w oko i je wypróbujecie.

Ostatnia rzecz to fakt, że, nie z premedytacji, wybrałam głównie wegetariańskie i wegańskie kolacje. Wynika to bardziej z faktu, że w tak obfitym w warzywa i owoce sezonie myślę, że każdego dieta trochę warzywnieje i się zazielenia, a to mięso schodzi na drugi plan ;) Jeżeli macie ochotę możecie dorzucić do sałatki czy na fit pizzę z kalafiora kawałek kurczaka czy wędliny, ale myślę, że te propozycje nie potrzebują dodatku mięsa, żeby być sycące, zdrowe i pyszne. Zapraszam :-)

1# Zupa krem z bobu

Czas przygotowania: 25-30 minut

Zupy kremy to moja miłość, a latem robię ich najwięcej. Ta zupa krem to jedna z moich ulubionych – wyrazista, gęsta, sycąca i absolutnie przepyszna. Skrywa w sobie nie tylko bób, ale też ziemniaki (polecam użyć młodych), więc krótko mówiąc: pełnia szczęścia <3

2# Hummus z bobem

Czas przygotowania: 25-30 minut (bób gotuje się ok. 1)

Choć ciecierzyca i bób razem brzmią jak ciężki kaliber dla żołądka (szczególnie jeśli macie delikatny ;-)) to warto spróbować, bo smakuje przecudnie. Ja uwielbiam go na kanapkach posypany dodatkowo koperkiem, ale w naleśnikach czy na omlecie też się idealnie sprawdzi.

3# Sałatka z bobem, jajkiem, awokado i parmezanem

Czas przygotowania: 25 minut

Bób i jajka to połączenie, które warto znać, a dodatek parmezanu sprawia, że cała sałatka robi się cudownie wyrazista, lekko pikantna i przepyszna. To zdecydowanie jedna z moich ulubionych sałatek, która pojawia się u mnie regularnie w bobowym sezonie i przez którą tak mało tutaj innych sałatek z bobem ;-)

4# Zupa krem z fasolki szparagowej z grzankami

Czas przygotowania: 20 minut

Nie mogłam powstrzymać się przez zaproponowaniem jeszcze jednej zupy krem, bo tak niewiele osób robi krem z fasolki szparagowej, a naprawdę smakuje świetnie Mamy tutaj właściwie tylko marchewkę, fasolkę i grzanki, a efekt jest cudowny. Bardzo polecam :-)

5# Wegańskie naleśniki z hummusem i fasolką szparagową

Czas przygotowania: 30 minut

Naleśniki z hummusem i fasolką to było moje odkrycie poprzedniego roku i bardzo często z niego korzystałam. Bardzo proste, ale bardzo zgrabne połączenie, któremu nic więcej nie potrzeba. Mąka gryczana tutaj idealnie pasuje, ale jeżeli nie jesteście jej fanami to polecam zastąpienie gryczanych naleśników pełnoziarnistymi lub pszennymi.

6# Grecka fasolka szparagowa w pomidorach z ziemniakami

Czas przygotowania: 35-40 minut (ale głównie duszenie ;-))

Kuchnia grecka to skarbnica warzywnych inspiracji, a ta fasolakia to tylko potwierdzenie tego faktu. Mamy tutaj wszystko co najlepsze w sezonie, czyli fasolkę, ziemniaki, pomidory i koperek, które razem tworzą przepyszny aromatyczny gulasz. Koniecznie spróbujecie :-)

7# Pieczona cukinia a la caprese z kurczakiem

Czas przygotowania: 25-30 minut

Pieczona cukinia a la caprese z kurczakiem to jedyna propozycja mięsna w zestawieniu, ale w wersji wegetariańskiej bez kurczaka też smakuje super (sprawdzone ;-)). Całość bardzo delikatna w smaku i właściwie robi się sama, więc tym bardziej polecam :-)

8# Koperkowe placki z cukinii z suszonymi pomidorami

Czas przygotowania: 10-15 minut

Koperkowe placki z cukinii to kolejna inspiracja kuchni greckiej, której warto spróbować – tym bardziej na kolację, bo są mega szybkie i łatwe. Ja absolutnie kocham każde placki z cukinii, czy to na słodko czy na wytrawnie, a tutaj w połączeniu z suszonymi pomidorami i koperkiem naprawdę super wypadają :-)

9# Spaghetti z cukinii z łososiem, awokado i parmezanem

Czas przygotowania: 15 minut

Przyznam Wam się szczerze, że dopóki nie zrobiłam tego spaghetti z cukinii to uważałam przygotowanie spaghetti z cukinii za niesamowicie karkołomne i czasochłonne zadanie. Ale jeżeli nie przygotowujecie go dla tuzina gości, to absolutnie nie ma czego się bać, tylko zaopatrzyć się w dobre narzędzie. Ja absolutnie zakochałam się w tym spaghetti – delikatna cukinia, wędzony łosoś, słodka papryka i pikantny parmezan – kakofonia smaków, która razem tworzy coś cudownego.

10# Pieczony stek z kalafiora

Czas przygotowania: 30 minut (ale prawie cały w piekarniku)

Stek z kalafiora to jedno z najprostszych i najbardziej pomysłowych przepisów na kalafior w zupełnie innej odsłonie niż tradycyjnie z bułką tartą. Stek wychodzi chrupiący na zewnątrz, mięciutki w środku, jest wyrazisty, fajnie doprawiony i można tez taki wrzucić na grilla. Więc na letnie kolacje idealny ;-)

11# Fit pizza z kalafiora

Czas przygotowania: 35-40 minut

Fit pizza z kalafiora to nie najszybszy i najmniej pracochłonny przepis, ale musiałam ją tutaj umieścić, bo jest przepyszna, łatwa i absolutnie zasługuje na te okropne 5 minut ścierania kalafiora ;-) Pizza wychodzi fajnie chrupiąca, bardzo smaczna i można kombinować z dodatkami, więc nigdy się nie znudzi :-)

12# Skrzydełka z kalafiora

Czas przygotowania: 35-40 minut

Skrzydełka z kalafiora to kolejne niecodzienne danie z kalafiora, które pojawia się u mnie już regularnie. Pieczony kalafior to już mistrzostwo, a do tego jeszcze dochodzi przepyszna „panierka”, która robi się chrupiąca pod wpływem pieczenia. I nie ma przy nich dużo pracy, bo działa za nas piekarnik, więc tym bardziej polecam :-)

13# Placki z serka wiejskiego z truskawkami

Czas przygotowania: 10 minut

Wiele osób myśli, że nie powinno się jeść owoców na kolację, ale tak naprawdę można (chyba, że wcześniej zjedliście 1 kg truskawek, co w sumie nie jest wcale takie trudne do zrobienia ;-)). Warto jednak umiejętnie je podać, żeby całość była sycąca i odpowiednio zbilansowana – a takie właśnie placki z serka wiejskiego to zapewnią. Skutecznie ograniczają ochotę na wieczorne podjadanie, są szybkie, łatwe i pyszne, więc trzeba ich spróbować w sezonie truskawkowym :-)

14# Omlet z twarożkiem, truskawkami i borówkami

Czas przygotowania: 10 minut

Omlet z twarożkiem i owocami to kolejny sycący, zdrowy i smaczny sposób na słodkie co nieco wieczorem. I polecam przy nim połączenie truskawek i borówek, bo naprawdę świetnie razem wypadają z twarożkiem :-)

15# Sałatka z truskawkami, ricottą i awokado

Czas przygotowania: 10 minut

Choć nie jestem fanką wrzucania owoców do dań wytrawnych, to sałatki to już inna historia. Mamy tutaj kremowe miękkie awokado, soczyste słodko-kwaśne truskawki i delikatną ricottę, które razem naprawdę świetnie wypadają i tworzą świeżą, piękną i przepyszną sałatkę, idealną na lato :-)

coś na dokładkę?

Skomentuj

Close