Torcik charlotte z musem dyniowym zapowiedziałam w baletkowym newsletterze. Kto więc już zapisał się do niego, wiedział od wczoraj, co pojawi się na blogu w weekend;)
Myślałam na początku, żeby poczekać do soboty. Jednak, mam nadzieję, że opublikowanie przepisu w czwartek sprawi, że jeszcze zdążycie zrobić piękny u pyszny torcik z musem dyniowym i umilić sobie nim weekend.
Choć to francuskie cudo najbardziej kojarzy mi się z letnimi owocami typu maliny albo truskawki to ostatnio zamarzyła mi się jesienna wersja z dynią. Muszę powiedzieć, że wyszedł idealny – nie za słodki, delikatny i lekko kremowy. I dorównał charlotte z truskawkami, które już kiedyś Wam pokazywałam :)
Torcik charlotte z musem dyniowym jest pyszny i szybki

Nie jestem wielką fanką serników na zimno. Tutaj jednak sernikowa warstwa idealnie pasuje do musu dyniowego, a całość to po prostu poezja. I chyba nie muszę mówić, że torcik prezentuje się przepięknie? A co więcej, przygotowanie go to mniej niż godzina, bo nic się nie piecze? ;) Mam nadzieję, że nie muszę dalej przekonywać, że charlotte z musem dyniowym absolutnie trzeba zrobić ;)

SKŁADNIKI
- 1 opakowanie podłużnych biszkoptów (ladyfingers)
- 500 ml śmietany kremówki
- 300 g zmielonego twarogu półtłustego
- 150 g cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 4 łyżki żelatyny (ok. 35 g)
- 1/2 szklanki gorącej wody (ale nie wrzątku!)
- ok. 360 g puree dyniowego (u mnie z dyni hokkaido, z ok. 400 g surowej dyni)
- 1 łyżeczka cynamonu
- 50 g płatków migdałowych
PRZYGOTOWANIE
- Dno tortownicy wykładamy papierem lub rękawem do pieczenia i podpinamy obręcz (nie używamy papieru do pieczenia, bo za bardzo nasiąknie masą). Spód i boki wykładamy biszkoptami (boczne biszkopty można lekko przyciąć, żeby stabilniej stały, ale ja tego nigdy nie robię ;-)).
- Do gorącej wody dodajemy żelatynę i mieszamy bardzo dokładnie do połączenia.
- Kremówkę ubijamy mikserem na sztywno. Dodajemy porcjami twaróg oraz cukier miksując na średnim obrotach. Na sam koniec dodajemy ekstrakt oraz żelatynę (powinna być w miarę płynna; jeżeli by zgęstniała należy ją podgrzać lub dodać kilka łyżek wody) i miksujemy do połączenia.
- Do tortownicy wykładamy równomiernie mniej więcej 3/4 masy.
- Resztę masy miksujemy z puree dyniowym i cynamonem. Wykładamy na jasną warstwę.
- Na wierzchu wysypujemy płatki migdałów i chłodzimy przynajmniej 2 godziny. Smacznego :)
Po zdjęciu obręczy możemy przewiązać tort wstążką - będzie jeszcze ładniej wyglądał :)


4 komentarze
Pierwsza klasa. Wyglada niczym arcydzieło :)
Piękny . Czy zamiast cukru mogę dodać erytrol i ile by było zdrowiej . Ostatnio co chwilkę piekę coś z dyni z Twoich przepisów te bez białego cukru i uwielbiam te przepisy , trafiłam na ten torcik i chce go zrobić ale białego cukru nie używam więc może da rade z erytrolem😁❤️
Dział dyniowy jest bardzo rozwinięty na blogu, więc cieszę się, że jest wykorzystywany regularnie nie tylko przeze mnie 😁 Tak, tutaj spokojnie można zastąpić cukier erytrolem :)
Uwielbiam dynie do wszystkiego , cieszę się też , że u Ciebie tyle przepisów dyniowych i na słodko i obiadowych, kusi mnie burger dyniowy z boczkiem i na pewno przyjdzie wkrótce na niego czas😆😘